/ 26 listopadu, 2015/ Smuteční oznámení

uvodni_foto-200x150Výbor ČStS s velkou lítostí oznamuje,

že v úterý 24. listopadu 2015 náhle zemřel ve věku 72 let

doc. Ing. Jiří Žváček, CSc.,

jeden ze zakládajících členů společnosti, vynikající odborník a především vzácný člověk.

Poslední rozloučení s doc. Ing. Žváčkem se konalo v úterý 1. prosince 2015 v 10 hodin v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech.

parte

Nekrolog

1. prosince 2015 se spolupracovníci a přátelé naposled rozloučili s vynikajícím statistikem, dlouholetým pracovníkem Vysoké školy ekonomické v Praze, doc. Ing. Jiřím Žváčkem, CSc., který 24. listopadu zemřel.
Jiří Žváček se narodil 10. ledna 1943 v Praze. Vysokoškolské vzdělání získal na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde studoval v letech 1960–1965 obor mechanizace a automatizace řídicích prací. Hluboké znalosti statistiky a příbuzných disciplín získal též mimořádným studiem na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde pak v letech 1980–1982 absolvoval i postgraduální studium.
Svou profesní dráhu zahájil jako programátor-analytik na Státní plánovací komisi, po dvou letech byl v r. 1967 přijat na katedru statistiky VŠE, které již zůstal věrný. Odborně se zaměřoval především na analýzu časových řad, prognostiku a metody vícerozměrné statistické analýzy. V souvislosti s rozvojem výpočetní techniky se soustředil též na postupy výpočetní statistiky a zasloužil se o zařazení výuky statistiky s využitím počítačů do studijního programu. Na přípravě této výuky spolupracoval s dalšími pracovníky katedry i s kolegy z Vysoké školy ekonomické v Bratislavě.
Titul kandidáta věd získal Jiří Žváček v roce 1982 na VŠE v oboru ekonomická statistika. U studentů i kolegů měl pověst náročného pedagoga. Pro svou přímou a kritickou povahu nebyl u předlistopadového vedení VŠE v oblibě. Teprve po listopadu 1989 byl (1. března 1990) jmenován docentem a zapojil se do prací na reorganizaci VŠE a studia na ní.
V červnu 1990 se stal pedagogickým proděkanem tehdejší Fakulty národohospodářské a 1. března 1991 byl jmenován prorektorem VŠE pro pedagogickou činnost a informatizaci. Byl hlavním autorem návrhu na zavedení kreditního systému studia, na našich vysokých školách dosud nevyzkoušeného. Využil zde svých zkušeností ze studijních pobytů v zahraničí, zejména na amerických univerzitách (v letech 1987–1988). Doc. Žváček se také významně podílel na reorganizaci VŠE do pěti nových fakult k 1. srpnu 1991.
Doc. Žváček aktivně působil i mimo VŠE. Dlouhodobě spolupracoval se statistickým úřadem a byl členem redakční rady časopisu Statistika. Významně se zasloužil o rozvoj spolupráce statistiků z různých oblastí vědy i praxe. Byl jedním z iniciátorů založení České statistické společnosti a po jejím vzniku v březnu 1990 se stal místopředsedou. Účastnil se práce i v řadě dalších vědeckých společnostech, např. Mezinárodní společnosti pro výpočetní statistiku (IASC), Slovenské demografické a statistické společnosti (později SŠDS), Jednoty čs. matematiků a fyziků a Kybernetické společnosti.
Docent Žváček se věnoval sportu, rád cestoval, zejména v horách, vedl řadu náročných zájezdů, např. na Kavkaz či do Mongolska. Byl i aktivním horolezcem. V říjnu 1991 utrpěl při horolezeckém výcviku těžký úraz, jehož následkem ochrnul. Díky svému sportovnímu duchu, neuvěřitelné houževnatosti, píli a optimismu pokračoval dalších 24 let v odborné práci. Naučil se ovládat počítač tyčinkou, kterou držel v ústech, a každou chvíli, kdy mu zdravotní stav umožnil být u počítače, usilovně pracoval. Z jeho širokých aktivit lze uvést analýzy údajů o studentech pro vedení VŠE a učebnice statistiky s internetovými odkazy a interaktivními programy, kterou připravil s doc. Henzlerem pro výuku na Metropolitní univerzitě Praha.
Protože Česká statistická společnost byla jednou z jeho priorit, vytvořil webové stránky této společnosti, v rámci nichž například shromažďoval všechny zajímavé informace o statistických akcích – konferencích, seminářích, včetně akcí výzkumných pracovišť a softwarových firem. Nové webové stránky v roce 2013 byly vytvořeny za podpory doc. Žváčka na serveru s původními stránkami. Později pomáhal s převodem na současně využívaný server.
Děkujeme všem, kteří Jiřímu umožnili prožít aktivně 24 let jeho „druhého života“, jak toto období nazýval. Těm, díky nimž přestál mnohé zdravotní komplikace, mohl pracovat s počítačem, účastnit se konferencí a znovu cestovat. Obdiv patří samotnému Jirkovi, co vše zvládl a dokázal.

Hana Řezanková a Prokop Závodský

Share this Post