Faktomluva – deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají

Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Roslingová Rönnlundová

vyšlo 2018, v češtině 2018 v nakladatelství Jan Melvil
352 stran

recenzi napsal Borek Hanzl v únoru 2021

Faktomluva je kniha, která dokáže svým čtenářům rozšířit světonázor a obohatit pohled na svět. Popisuje běžné omyly, kterých se dopouštíme jak při utváření světonázoru, tak při komunikaci s okolím. Faktomluva tedy není jen název knihy; dalo by se říct, že se jedná i o způsob myšlení založený na datech a informacích. Kniha velmi čtivým způsobem popisuje jednotlivé aspekty tohoto myšlení. Uvádí i příklady ze skutečného světa, kde „faktomluva“ pomohla zachránit životy. Obsažené informace jsou tedy plně zasazeny do světového kontextu a podloženy daty, jenž jsou prezentovány grafickou formou. K přečtení nejsou potřeba žádné speciální znalosti – kniha je napsaná takovým způsobem, aby ji pochopil každý čtenář.

Tuto knihu doporučil i Barack Obama nebo Bill Gates. Bill Gates byl dokonce z knihy tak nadšen, že ji v roce 2018 daroval všem americkým vysokoškolským absolventům.

Sám Hans Rosling popsal knihu následujícími slovy:
Tato kniha je poslední bitvou v mém celoživotním poslání – v boji proti ničivé globální nevědomosti. V předchozích bitvách jsem se vyzbrojil rozsáhlými datovými soubory, chytrým softwarem, energickým stylem přednášek a švédským bajonetem. Nestačilo to. Doufám ale, že tato kniha svůj účel splní.